Suvelugemine 2019

Juba kolmandat aastat korraldame lastele suviti ülevallalist lugemismängu. Oleme proovinud igal aastal teha seda veidi erineval moel, et oleks endal huvitav ja lastel põnev. Ja tore on see, et igal aastal liitub mänguga aina uusi ja uusi lapsi, kes pole veel meie lugemisprojektist midagi varem kuulnud.

Käesoleval aastal osales meie suvelugemisel üle 70 lugemishuvilise lapse ja läbi loeti üle 500 raamatu. Seda hoolimata sellest, et Türil ja Kärus olid raamatukogud suvel mitut puhku suletud küll remondiks ja küll inventuuriks. See õnneks lapsi ei heidutanud.

Aastad on näidanud, et isegi lugemise juures on põnev see, kui juures on ka väikene võistumoment. Seekord oligi reegel selline, et kui läbi sai loetud vähemalt viis raamatut, sai laps  kutse suvelugemise lõpupeole, kus toimus kohtumine luuletaja Ilmar Trulliga, osaleda teadus- ja mullishows ning lõpuks ka suu magusaks kringliga.

Vahva on see, et vaid vähesed lapsed piirdusid vaid viie raamatu lugemisega- enamus lapsi lugesid ikka palju- palju rohkem. Juba kolmandat aastat hoiab esilugeja tiitlit enda valduses 13- aastane Liisi Karu, kel seekord läks lugemismängus kirja 31 raamatut. Kui palju ta veel tegelikult läbi luges- seda ei mäleta ta arvatavasti isegi. Tubli lugemistulemuse tegi ka 8- aastane Anna-Liisa Aren, kes lugemismängu raames luges 26 raamatut. Oisu raamatukogus kuulub lugemisrekord Hanna Maria Vilmsile, kes sai loetud 20 raamatut ning Käru raamatukogus oli usinaim lugeja Lee Vaarmari, kes luges 16 raamatut.

Rõõm on ka märkida, et meie lugejad lähevad aina nooremaks- sel aastal oli kõige noorem osaleja vaid viieaastane poiss Raho Ruiso Laupalt, kes ema abiga luges läbi lausa paarkümmend raamatut! Koolieelikuid-lugejaid oli teisigi, kes peopääsme lunastasid: Mats Artur Avi, Oliver Jüris ja Tõnis Kaasik Türi raamatukogust ning Villem Valder Oisu raamatukogust. Vanimad lugemismängus osalejad olid seekord 17- aastased Laupa neiud Karmen Nurmik ning Reelika Saadov.

Igaljuhul olid kõik osalejad, kes vähemalt viis raamatut läbi lugesid oodatud lustima peole. Ja peol juba tegevusi jagus! Tore oli kuulata lõbusaid luuletusi otse luuletaja etteastes, vastused said kõik küsimused, mis luuletajale esitati ning lõpuks oli ka autogrammivoor. Palju elevust tekitas lastes teadus- ja mullishow, kus sai ise teha elektrit ning muid erinevaid katseid. Muidugi oli päeva tipphetk mullishow, kus puhuda sai palju- palju erineva suurusega värvilisi  mulle. Kogu tegevuste vahele magusat šokolaadikringlit ja nii see pidu lõpuks läbi saigi. Oli väga vahva päev, mis pani silmad särama nii lastel, vanematel kui ka raamatukoguhoidjatel. Suur tänu Türi Kultuurikeskuse perele, kes andis meile peopidamiseks kasutada oma kaunist saali ja aitäh ka  Eesti Kultuurkapitalile, kes meie suvelugemisüritusi toetab juba kolmandat aastat!