Aprillikuu tegemised

Türi Raamatukogu tegemised

Kevadtervitused vallarahvale ka Türi Raamatukogult!

Lisaks sellele, et märtsikuus algas kevad oma kevadpealinna tegevustega, tähistasid raamatukogud ka mitut muud olulist tähtpäeva. Täna kirjutavad oma märtsikuistest tegemistest veel kaks raamatukoguhoidjat: Liina Jeena Laupa raamatukogust ja Heli Petrovits Oisu raamatukogust.

Märts oli raamatukoguhoidjatele põnev- raamatukogusid külastasid tavapärasest enam lasteaia- ja koolilapsed. Tähistati emakeelepäeva. Raamatukoguhoidjad valmistasid ette emakeelepäevaga seotud tegevusi, õppetunde, kutsuti külla mitmeid toredaid kirjanikke, näiteks Mika Keränen, Heiki Vilep, Valdur Mikita.

Kevade alguse puhul meisterdasid lapsed kevadkollaaže.

Türi raamatukogus ootab vaatajaid ka Teet Reieri erakogust pärit näitus „Mustvalge Väljal“. Näitusele on välja pandud valik  raamatuillustraator ja graafik Silvi Väljali graafikat  ja illustreeritud raamatuid.

 

Aprillikuus ootame jälle vallaelanikke Türi raamatukokku 8. aprillil kell 12.00 internetikoolitusele, kus õpetame inimesi kasutama e-teenuseid, sooritama toiminguid ID kaardiga ning turvaliselt kasutama sotsiaalmeediat. Kes soovib, võib kaasa võtta oma sülearvuti, kasutada saab ka raamatukogu arvuteid ja kaasa võtta ka ID kaart ning PIN koodid.

Juba tavapäraselt ootame teisipäeval, 9. aprillil kell 11.00 kõige väiksemaid raamatusõpru kevadehõngulisele „Väikelaste muinasjutuhommikule“. Muinasjutuhommikul saab kuulata/vaadata raamatu põhjal valminud väikest etendust, mängida, laulda ja ka meisterdada.

  1. aprillil kell 12 on lastehommikul külas raamatu „Joonistatud mina“ autor Maris Mägi. Maris räägib lastele oma tegemistest, kust ta ammutab inspiratsiooni, koos Marisega saavad lapsed joonistada või meisterdada.
  2. aprillil kell 17.00 tuleb Türi raamatukokku lugejatega kohtuma tuntud Eesti-Ameerika ajakirjanik, kirjanik ja blogija, mitme „Minu..“ sarja raamatute autor Justin Petrone.

Türi raamatukogus alustas tööd 3D pliiatsi töötuba. Esimesel korral käis nii raamatukoguhoidjaid kui lapsi õpetamas Heiki Palm, kelle  juhendamisel valmisid ilusad värvilised liblikad ja ägeda disainiga prillid. Töötuba hakkabki toimuma üks kord kuus viimasel neljapäeval. Seega järgmisse töötuppa ootame 7-12 aastaseid lapsi 25. aprillil, kell 16.00. Kuna kohtade arv on piiratud (kaheksa last), on vajalik ka eelnev registreerimine.

 

 

Kevadised tegemised Laupa raamatukogus

  1. märtsil külastas raamatukogu kutsel Laupa põhikooli kirjanik ja luuletaja Heiki Vilep. Kohtumise alguses esitasid algklasside õpilased kirjanikule ja kogu kooliperele tema luuletusi. Seejärel luges kirjanik enda kõige uuemast raamatust „Une-Mati viimased udujutud” ette ühe toreda jutu, rääkis oma raamatutest ning vastas arvukatele küsimustele. Kõigil soovijail oli võimalus tema raamatuid ka osta, kuhu kirjanik pärast lahkelt autogramme jagas.

Seoses emakeelepäeva ja eesti keele aastaga korraldas Laupa raamatukogu juba kolmandat korda ilukirjavõistluse, milles osalesid Laupa kooli algklasside õpilased. Kuna külla oli tulemas Heiki Vilep, siis sel korral kirjutati ilusasti tema luuletusi. Ilukirjavõistluse tööde väljapanekut sai näha ja hinnata raamatukogus. Tööde esimene hindaja oli luuletuste autor Heiki Vilep, kes valis igast klassist välja oma lemmikud ning kiitis tublisid kirjutajaid. Ilukirjavõistluse võitjad selguvad lähiajal.

Kui algklasside õpilased osalesid ilukirjavõistlusel, siis 5.–9. klassi õpilastele korraldati õigekirjavõistlus. Nemad pidid ümber kirjutama samuti Heiki Vilepi luuletust. See ülesanne ei olnud aga kerge, sest ette antud luuletus oli trükitähtedes ja ilma kirjavahemärkideta, kuid ümber tuli kirjutada kirjatähtedega ja kirjavahemärkidega. Kokkuvõtted võistlusest tehakse aprilli keskel.

  1. aasta sügisel algas rahvusvaheline lugemisprojekt „Meie väike raamatukogu”, millest võtavad osa ka Laupa kooli 1. ja 2. klassi õpilased. Lapsed loevad läbi kuus toredat Eesti, Läti, Poola ja Sloveenia kirjaniku raamatut. Projekt kestab õppeaasta lõpuni ja lisaks Eestile osalevad selles Läti, Poola ja Sloveenia lapsed. Eesmärk on innustada lapsi lugema ning tutvustada oma kodumaal tuntud kirjanikke ja illustraatoreid.

Liina Jeena
Laupa raamatukogu

 

Märtsikuu Oisu raamatukogus

Käesolev aasta on kuulutatud emakeeleaastaks ja kuna märtsis tähistame emakeelepäeva, on raamatukogutöötajatel käed-jalad sündmuste korraldamisega tööd täis. Tänaseks on kibekiire ja toimeks märtsikuu on läbi saanud ja kätte on jõudnud aeg teha toimunust kokkuvõtteid.

Oisu raamatukogu hea koostööpartner Retla-Kabala Kool pakub meile peale ühise katuse ka ohtralt võimalusi ja ideesid huvitavate ning mitmekesiste ürituste korraldamiseks. Koos kooliga tähistasime vastlapäeva ühise vastlatralli üritusega. Sajuse ilma tõttu jäid õues liulaskmised ja muud vastlapäevale kohased tegevused ära ning kogu üritus toimus koolimaja siseruumides. Õpilased ja lasteaialapsed jaotati gruppidesse ja grupid liikusid mööda erinevaid tegevuspunkte. Üheks punktiks oli raamatukogu, kus trallitajad said mängida lõbusat piltmõistatuse mängu – suuremad lugesid luuletusi ette ja väiksemad püüdsid kiiresti mõistatada, milline pilt luuletusega kokku sobib.

Emakeelenädala jooksul käisid vanemate klasside õpilased emakeele tundide ajal raamatukogus – rääkisime emakeelest ja emakeelepäevast, kuulasime raadiost keelesaadet ja lõpuks joonistas iga õpilane kuuldust-nähtust inspiratsiooni saanuna plakati teemal „Emakeelepäev“.

14.märtsil, emakeelepäeval, külastas Oisu raamatukogu lastekirjanik Mika Keränen, keda olid kuulamas keskastme õpilased. Ladusa jutuga kirjamees rääkis enda elust ja raamatute kirjutamisest, vastas rõõmuga kuulajate küsimustele ning  lõpuks oli soovijatel võimalik koos kirjanikuga pilti teha ja loomulikult ka autogrammi küsida. Mika Keränen on sündinud Soomes, kuid elab ja töötab Tartus ning räägib väga head eesti keelt. Tema kirjutatud Supilinna Salaseltsi sarja raamatute põhjal sai endale nime ka Oisu raamatukogus asuv laste lugemiskeskus Rampsu raamatukogu. Peale kirjaniku lahkumist oli kiire toolide ümbersättimine ja juba ootasime uusi külalisi – emakeelepäeva tulid raamatukogusse tähistama lasteaia mudilased. Tutvustasime lastele Lugemisisu programmi,  Rampsu raamaturiiulit ja selles olevaid uusi lasteraamatuid. Mõlema rühma õpetajad täitsid rühma jaoks lugemispassid, mängisime lõbusaid lugemismänge ja lapsed valisid sobivaid raamatuid rühma kaasavõtmiseks.

Raamatukogus jagub pinda ka näituste korraldamiseks. Märtsi keskpaigani kaunistas raamatukogu seinu Türi noorte fotonäitus „Sügisvärvides Lõuna-Järvamaa“. Märtsis-aprillis saab tutvuda Liisa Mikola imevahva mudelhobuste näitusega.

Mitmeid toredaid üritusi on lähiajal oodata veelgi – 9.aprillil on tulemas kohtumine siitkandist pärit näitleja Ragne Pekareviga. Oisus sündinud võimlemispedagoog Ernst Idla sünnipäeva tähistame võimlemispäeva ja näitusega tema elust ja tegevusest.

Heli Petrovits

Oisu Raamatukogu

 

Üritused Türi Raamatukogus

Türil

  1. aprill kell 12.00 Internetikoolitus
  2. aprill kell 11.00 Väikelaste muinasjutuhommik
  3. aprill kell 12.00 Lastehommik. Külas on raamatu „Joonistatud mina“ autor Maris Mägi
  4. aprill kell 17.00 Kohtumine kirjanik ja blogija Justin Petronega
  5. aprill kell 16.00 3D pliiatsite töötuba

 

Oisus

9. aprill kell 13.00 kohtumine näitleja Ragne Pekareviga