Kabala raamatukogu
Ajalugu
Kabalas asutati raamatukogu pärast külakoolide ühendamist 1924 aastal. Varem tegutsesid külades lugemisringid, mis liideti Kabala raamatukoguks.
Raamatukogu asus koolimajas ja seda juhatasid õpetajad koolitöö kõrvalt. 1948. aastani oli juhataja Varje Algma, aastail 1948-1958 Juta Ilves ja 1958-1960 Tamara Ratt. Siis kolis raamatukogu Kabala mõisahoonest valitsejamajja, praegusesse rahvamajja (asutatud 1923). Juhatajaks aastatel 1960-1976 Vaike Linkmann.
Raamatukogu oli avatud ühel kuni kuuel päeval nädalas. Kohustuste hulgas tellida vähemalt üks venekeelne ajaleht. Nõukogude perioodil oli läbi aegade peale lugejate teenindamise ja ürituste korraldamise muidki kohustusi: küttepuude varumine, ruumide koristamine ja kütmine, abi loomade loendamisel, valimiste läbiviimisel, hooajatööd „Leninlik Tee“ kolhoosis jms.
1971 kuni 1973 olid Kabala ja Ollepa raamatukogud ühendatud. Sel perioodil töötasid ühinenud raamatukogus kaks töötajat, Neida Rõuk Ollepalt ja Vaike Linkmann. Selgus, et ühinemine ei andnud siiski loodetud tulemusi ja pöörduti endise töökorralduse juurde tagasi.
Lugejaid oli Kabalas parematel aegadel üle 300, fondi suurus 10 000 eksemplari ümber.
1976. aastast töötab raamatukogus Ulvi Praks. Peale põhikogu tegutseti ka Kurla ja Arkma küla laenutuspunktides. Laenutamine käis kolhoosi palgapäevadel ja raamatuid võeti kohvriga kaasa. Kohapeal oli väike kapike raamatute tarvis.
Raamatukogutöös oli üsna omapäraseid korraldusi: 1980. aastatel ei saanud ajakirju „Sotsialistlik Põllumajandus“ ja „Nõukogude Naine“ muidu tellida, kui pidi tellima ka „Eesti Kommunisti“. Tuli hävitada „nõukogudevastase elemendi“ raamatuid ja heliplaate.
Toimusid rohked kohtumised kirjanikega ja ekskursioonid kirjandusloolistesse paikadesse. Tuge ettevõtmisteks ja remondiks pakkus paremale järjele jõudnud kolhoos, hiljem Kabala vald.
2001. aastal kolis juba internetiühendusega raamatukogu praegustesse avaratesse ruumidesse. Raamatukogu kasutab töös programmi RIKS.
2002. aastast on Kabala raamatukogu Türi raamatukogu struktuuriüksus. Alates 2016. aastast töötab raamatukogu 0,75 kohaga seoses piirkonna elanike ja kohaliku kooli õpilaste arvu vähenemisega.
Raamatukogul on edaspidi kohalikus elus oma koht just regionaalpoliitilises mõttes.
Raamatukoguhoidja Ulvi Praks
Iga kuu viimasel kolmapäeval on kõik Türi valla raamatukogud sisetööpäevaks suletud!
TÜRI RAAMATUKOGU
Hariduse 3, Türi
• Tel 385 7368, 501 8595
Avatud:
• 1. september – 31. mai
E–R kl 11–18, L kl 10–15
• 1. juuni – 31. august E–R kl 11–18
KAHALA RAAMATUKOGU
Sireli 21, Kahala küla
• Tel 387 6661
Avatud • E kl 11–17 • T, K, N kl 9–15 • R kl 9–14
LAUPA RAAMATUKOGU
Laupa küla
• Tel 387 3349
Avatud • E–R kl 9–17
KABALA RAAMATUKOGU
Sauna 2, Kabala
• Tel 5360 0858
Avatud • E, T, N kl 9–16 • K kl 11–18
OISU RAAMATUKOGU
Lasteaia 2, Oisu alevik
• Tel 38 71474
Avatud: • 1. september – 31. mai
E–R kl 10–17 ja iga kuu 2. ja 4. laupäeval kl 10–14
• 1. juuni – 31. august E–R 10–17
VÄÄTSA RAAMATUKOGU
Pikk tn 3, Väätsa alevik
Tel 5551 5075
Avatud • E, T, K, R kl 10-17
• N kl 11-18
KÄRU RAAMATUKOGU
Viljandi mnt 17, Käru alevik
Tel 487 4732
Avatud E–R kl 10-17
Meie lapsed loevad
Kabala, UudisedSügisel alustasime lugemisprogrammiga, milles osales 14 ümbruskonna last. Noorim lugeja oli 6 aastane ja vanim 17.
Mingit võistlust me ei korraldanud, kõik lugesid jõukohaselt ja rõõmuga. Seinale paigutasime stendi, millel värvilised ümbrikud osalejate nimedega. Iga loetud raamatu kohta pani laps oma ümbrikku lipiku ja kevadel lugesime tulemused kokku.
Murekohaks kujunes kõigile tublidele lugejatele peo korraldamine, sest oli veel koroonaoht. Suvi tõi lahedamad võimalused ja nii saimegi lastega raamatukogus 12. juulil kokku, et ühiselt pidutseda. Väiksematel olid emmed kaasas, kes mõnusasti kõigis ettevõtmistes kaasa lõid.
Istusime peolauas, lahendasime põnevat testi, õppisime ravimtaimi tundma, rääkisime suvemuljeid. Oli väga liigutav kuulata lapsi rääkimas oma perest, kodust ja koosveedetud ajast.
Kõik said tänukirja ja kingikoti, mille sisu oli tervislik ja maitsev. Türi raamatukogu tegi meile ilusad Kabala raamatukogu rinnamärgid ja järjehoidjad.
Ootamatult võttis pidu vahva pöörde, kui läksime lastetuppa, kus julgemad laulsid ja sai tantsida.
Loodame, et lugemishuvi jätkub ja teinekord on jälle põhjust kokku tulla.
Tule kaugtööle!
Kabala, UudisedKas Sa tead, et kõikides Türi valla raamatukogudes on olemas kaugtöö tegemise võimalus?
Kabala raamatukogus on selleks eriti suurepärased tingimused!
Tulge ja tehke kaugtööd hea asukoha ja võimalustega majas Türi vallas Kabalas, Sauna 2.
Pakume võimalust teha tööd oma sülearvutiga ja kasutada WIFIt või hoopis internetiühendusega lauaarvutit, väikese lisatasu eest printimisteenust (must-valge print), lisaks hulk värskeid ajalehti, ajakirju, raamatuid…
Kui elate Kabalas, siis tulge rutiinist välja ja proovige töötamiseks uut ja rahulikku keskkonda.
Väiksem töögrupp saab omaette nõu pidada. Saate ise kohvi või teed valmistada. Lähedal on kauplus
Avatud raamatukogu lahtioleku aegadel: E, T, N 9-16 ja K 11- 18
Soovitav on broneerimine tel 5360 0858 või kabalark@tyri.ee
Rõõmsa kohtumiseni, kui tunnete end tervena!
Raamatukoguhoidja Silva Meesak
Sügispiknik raamatukogus
KabalaKõik see algas Marge Pärnitsa imeilusate lasteraamatute, „Nässu“ ja „Nässu ja lumekruubid“, saabumisega meie raamatukokku. Kohe kaante pealt oli näha, et asi kisub põnevaks.
Nässu on mängukaru, kes elab Tartu Mänguasjamuuseumis. Tal on ka internetis oma päevik ja näoraamatus konto. Igaüks võib lugeda, kus karu käib ja mis mõtted tal peas on.
Sealt on pärit idee korraldada meie lastega neile armsate kaisuloomadega üks vahva sügispiknik.
Kabala kooli- ja lasteaialapsed tulid oma lemmikkaisukatega oktoobri viimasel päeval raamatukokku. Õpetajadki olid oma kaisukad, piknikukorvid ja -tekid ühes võtnud. Mis piknik see oleks, kui ei algaks kehakinnituse ja mõnusa ühise istumisega.
Piknikutekkidel jätkus lastel oma lemmikute tutvustamiseks palju sooje sõnu. Lugesime õpetajatega Nässu tegemistest raamatutest lugusid ette. Mängud ei jäänud samuti mängimata ega jooksud jooksmata.
Pika talve jooksul loevad lapsed raamatud läbi ja mine tea, ehk läheme kevadel Nässule küllagi.
Ootame piknikulistel kaasas olnud kaisukatest pilte ja jutte, siis teeme raamatukogus näituse.